Jdi na obsah Jdi na menu
 


  Turistické vybavení

Je třeba je zejména upozornit na to, že vybavení do přírody prošlo v několika posledních letech poměrně značnou inovací, objevují se stále dokonalejší materiály, které jsou schopné poskytnout téměř dokonalou ochranu proti jakékoliv nepřízni počasí. Takové oblečení (zejména značkové) se ovšem honosí také odpovídající cenou a je zřejmé, že nelze nikoho tlačit do koupě vybavení za několik tisíc.  Je proto třeba se alespoň seznámit s požadavky, které by turistické vybavení  dětí mělo splňovat.

Poměrně známým principem vhodného oblékání do přírody je oblékání do více vrstev, takzvaný cibulový princip. Každá vrstva má svůj vlastní, specifický význam. Při použití specializovaných výrobků lze, při předpokladu jarního období konání kursu, uvažovat o čtyřech vrstvách.

Základem všeho je spodní prádlo, které by mělo být dobře prodyšné a sající pot. Zároveň by mělo rychle schnout. Je třeba i připomenout dostatečné množství, rezervní prádlo by nemělo chybět ani na túře v batohu.

Ponožky by měly být měkké, popřípadě zesílené v oblastech, které jsou vystaveny tlaku. Doporučují se ponožky delší, nejlépe až ke kolenům. Dobře poslouží ponožky vlněné, na vnitřní straně froté. Jestliže je rezervní spodní prádlo v batohu na túře spíš dobrá rada, jsou rezervní ponožky naprostá nutnost.

Na místo triček se spíš doporučují košile, které by byly vzdušné, dobře sající pot a tepelně izolující. Výhodou je ohrnovací límec se zipem.

Kalhoty by měly být dlouhé, výhodou je možnost odepnout nohavice. Měly by být odolné, rychleschnoucí. Dostatečný počet kapes ocení zejména zkušení turisté. V případě, že nemáme k dispozici kalhoty s odepínacími nohavicemi, je třeba se na túru opět vybavit rezervními.

Další vrstvou by měl být pulover, fleecová bunda nebo vesta s širokým otvorem pro krk. Důležité je, aby byla tepelně izolující a měla opět vysoký, rozpínací límec.

Velmi důležitou záležitostí je správný výběr bundy. Už z názvu větrovka slyšíme, že tato bunda musí především chránit před větrem a vlhkostí. Musí být nepropustná a zároveň prodyšná, ušitá z odolné látky, s kapucí, mnoha kapsami a dostatečnou délkou přes kyčle. Nejvhodnějším materiálem jsou umělá vlákna s prodyšnou membránou.

Podceňovat bychom neměli ani pokrývku hlavy, jejímž hlavním úkolem je chránit před chladem nebo sluncem. Doporučit se dá čepice s kšiltem nebo klobouk se širokou střechou.

Velkou pozornost je třeba věnovat turistickým botám. Mělo by se jednat o lehkou trekkingovou obuv s ortopedickou vložkou a protiskluzovou podrážkou. Vhodnější bude kotníčková úprava, většina výrobců trekkingové obuvi i tak opouští výrobu nízkých modelů. Materiál, ze kterých budou boty vyrobeny by opět neměl propouštět vodu, ale být prodyšný. V žádném případě není vhodné brát si na turistický kurs nové boty. Je třeba je rozšlápnout při kratších túrách.

Podobnou pozornost je třeba věnovat batohu, se kterým žáci budou vyrážet na túru. Je třeba volit správnou velikost, která by odpovídala jeho účelu. Zádová partie by měla mít anatomický tvar a být odvětrávána buď tím, že je vyrobena ze síťoviny nebo vzduchovými kanálky. Vhodný je bederní pás.

Z dalšího vybavení bude třeba připomenout pláštěnku, která musí být dostatečně velká, aby se dala přetáhnout i přes batoh. Ve vyšších oblastech je důležitá ochrana před sluncem. Sluneční brýle poskytují ochranu proti ultrafialovému a infračervenému záření, vhodné opalovací krémy zabrání spálení. Ochranný faktor by měl být vyšší než 10 a chybět by neměla ani tyčinka na rty. S ohledem na místo v batohu je třeba dobře volit i vhodnou láhev na pití, která by měla mít obsah minimálně 0,75 litru. Doporučit můžeme ještě kompas, mapy nebo průvodce po oblasti.

Řád turistického kursu 

 

Žáci jsou povinni:

·        dodržovat vnitřní řád školy, specifikovaný řádem kursu, denní režim kursu, řád ubytovacího zařízení a sportovního areálu, pravidla BOZP a PO, a další obecně platné právní předpisy,včetně pravidel chování v CHKO

·        účastnit se všech druhů výcviku stanovených plánem kursu a denním programem

·        řídit se pokyny instruktorů a vedoucího kursu

·        udržovat pořádek v ubytovacím zařízení a ve svých pokojích

·        účastnit se výcviku ve vhodném oblečení a se stanovenou výzbrojí a výstrojí

·        okamžitě informovat instruktora o úraze a zhoršení zdravotního stavu sebe a dalších frekventantů

·        nastupovat k zahájení výcviku bez vlivu omamných a návykových látek včetně alkoholu

·        uhradit škodu na majetku, kterou způsobili.

Žákům je zakázáno:

·        kouřit v průběhu celého kursu s důrazem na kouření v ubytovacích prostorách

  • donášet, distribuovat, držet a zneužívat návykové a omamné látky, včetně alkoholických nápojů
  • přinášet nebezpečné, zdraví ohrožující věci, šířit tiskoviny a jiné materiály propagující rasismus, brutalitu, pornografii, činnost sekt a sdružení a další negativní jevy, které poškozují fyzické a duševní zdraví člověka nebo mohou záporně ovlivňovat vývoj osobnosti
  • brát na turistický kurs cenné věci a větší částky peněz, za případné poškození nebo ztráty vedení kursu neručí; na cenné věci a mobilní telefony se nevztahuje pojištění
  • používat a manipulovat s elektrickým zařízením a dalším technickým vybavením školy bez souhlasu vedoucího kursu nebo instruktora
  • používat mobilní telefon během výcviku, není-li dohodnuto s vedoucím kursu nebo instruktorem jinak
  • vzdalovat se v době, kdy neprobíhá výcvik, z ubytovacího zařízení bez souhlasu vedoucího kurzu
  • při porušení tohoto řádu nebo porušení pravidel bezpečnosti a ochrany zdraví uděluje vedoucí kursu následující výchovná opatření: důtka vedoucího kursu, podmínečné vyloučení z kursu, vyloučení z kursu.
  • o udělených výchovných opatřeních informuje při návratu ředitele školy a pedagogickou radu.
  • je-li žák vyloučen z kursu, končí jeho účast v 8,00 hodin následujícího dne, kursovné se nevrací, vedoucí kursu neprodleně informuje o vyloučení žáka jeho zákonné zástupce tak, aby si tito byli schopni pro žáka ve stanovenou dobu přijet.

   Potvrzení o bezinfekčnosti si můžete stáhnout zde:

   http://ricany.rugby.cz/potvrzeni-o-bezinfekcnosti/4849943/Potvrzeni_o_bezinfekcnosti.doc

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

rad

fgfgfgf,22. 10. 2012 17:52

hm prej řád školy stejně ho nikdo nedodržuje

Re: rad

by si se divil,30. 10. 2012 19:24

Já třeba jo

Re: Re: rad

fgfgfgf,26. 11. 2012 16:12

kdo to psal ?